Fotografie pomáhají chránit citlivé údaje

V současnosti lze pořídit fotografie pomocí téměř každého mobilního telefonu. Použití takové fotografie k ochraně citlivých údajů je však novinkou. Touto problematikou se zabývá Ileana Buhanová z nizozemské University Twente.

Biometrické záznamy

Chcete-li někoho identifikovat na základě jeho fyzické charakteristiky, je nutné pořídit biometrický záznam, který může sestávat z otisku prstů, fotografie či snímku duhovky. Použitelný biometrický záznam lze bez potíží pořídit fotoaparátem, kterým je dnes vybavena většina telefonů a PDA – nabízí se tak využití biometrické identifikace namísto běžně používaného čtyřčíselného kódu.

Doktorka Buhanová vyvinula matematickou metodu umožňující bezpečné ukládání biometrických dat, pomocí kterých je telefon schopen rozpoznat svého majitele (samozřejmě i v případě drastičtějších kosmetických či kadeřnických zákroků).

Zabezpečená výměna dat

Na podobném principu by mohla být založena i zabezpečená výměna dat mezi dvěma zařízeními. Uživatelé před výměnou dat nejprve pořídí vlastní fotografie a poté fotografie svých protějšků – podobně jako při výměně klíče během připojení pomocí Bluetooth. Mobilní zařízení na základě porovnání fotografií vytvoří kód pro bezpečné připojení. Připojení pak může být bez potíží využito pro výměnu citlivých dat. Fotografie navíc zůstávají v zařízení jako šablona obsahující podklady pro rozpoznání.

A můžeme jít ještě dále

Představte si situaci, kdy je neopatrný policista při zatýkání nebezpečného zločince odzbrojen. S holýma rukama stojí tváří proti vlastní zbrani. Výstřel však nevyjde – zbraň pomocí senzorů tlaku automaticky sejme otisky prstů a neumožní útočníkovi vystřelit. Případná výměna zbraní mezi policisty by také nemusela být problém. Jednoduše předem vytvoří kód tak, že každý krátce podrží zbraň svého kolegy (podobně jako v odstavci výše při vzájemném vyfocení obličejů).