Investiční platforma eToro vytvořila portfolio zaměřené na mikročipy

Mikročipy jsou v poslední době v popředí zájmu mnoha skupin – od výrobců, přes uživatele až po novináře, kteří v posledních měsících vydávají kvanta článků zaměřených na žalostný nedostatek čipů na trhu. Trh s čipy zažil v posledním roce a půl opravdu mnoho otřesů a nešlo jen o dopad pandemie. S trhem zamávali například i těžaři bitcoinu nebo požár továrny v Japonsku, vliv mělo ale i zablokování Suezského průplavu v roce 2021.

Nedostatek čipů na trhu tak pocítili nejen hráči, kteří zoufale shání grafické karty od překupníků, ale zejména také výrobci aut a elektroniky.

Mnozí již nyní vzhlíží ke stabilizaci a růstu trhu s mikročipy a polovodiči obecně. Jedním subjektem, který se tváří pozitivně, je investiční platforma eToro. Ve světle postupné stabilizace situace na trhu s polovodiči vytvořila portfolio „Chip-Tech“.

Trh s polovodiči

Svět bez polovodičů si lze jen těžko představit. Spousta věcí, které děláme, závisí na těchto čipech, které se používají jak ke zpracování digitálních procesů, tak k ukládání informací. Čipy se vyrábí z křemíku, který se používá jak díky svému množství, tak díky svým vodivým schopnostem. Protože vede elektřinu, ale ne tak rychle a účinně jako například měď, lze jej použít k přenosu přesných elektrických signálů, které jsou pro počítačové procesy nezbytné. Odtud název „polovodič“.

V digitální společnosti 21. století se dá očekávat, že trh s polovodiči bude nadále hrát prim.

Nedostatek čipů v roce 2020

Pandemie Covid-19 v roce 2020 zaútočila na polovodičový průmysl na dvou frontách. Výpadky provozu na jedné straně výluky přinutily mnoho výrobců čipů zpomalit nebo zcela zastavit činnost, což způsobilo pokles globální nabídky.

Zároveň ale mnoho firem přešlo na práci z domova, a spoléhalo se tak na technologie, jako je práce na dálku, které vyžadují serverové zázemí a technické vybavení na straně uživatelů. Poptávka po čipech tedy rostla.

Celosvětový nedostatek narušil činnost mnoha společností v různých odvětvích. Jako první byl zasažen automobilový průmysl, což způsobilo, že několik výrobců automobilů bylo nuceno dočasně zastavit svou činnost. Později byla zasažena i další odvětví, včetně výrobců chytrých telefonů, herních konzolí, televizorů a mnoha dalších zařízení.

Co můžeme čekat v roce 2021 a následujících letech?

Ve zkratce by se dalo říci, že obrovská poptávka po čipech nebude klesat. Na druhou stranu se trh bude pokoušet této poptávce vyhovět a postupně dohnat výpadky.

Vysokou poptávku po čipech budou vytvářet mobilní technologie nové generace spojené s tzv. Internetem věcí (IoT), automobilový průmysl a postupný přechod na elektromobilitu.

Nesmíme také zapomínat na iniciativy ze strany městských samospráv. Řešení smart cities vytvoří poptávku po senzorech a řešeních pro jejich konektivitu. Proměna klasické infrastruktury v chytrou infrastrukturu povede k dalšímu růstu poptávky po polovodičích.

Pokud poroste kupní síla v zemích, kde si lidé zatím nemohli dovolit tak často pořizovat moderní technologie, bude to dalším z faktorů, které povedou k navýšení poptávky.

Jak investovat do odvětví zaměřeného na čipy a polovodiče obecně?

Jak již bylo zmíněno výše, jednou z možností je investice do portfolia Chip-Tech na platformě eToro, kde si můžete snadno pořídit účet a začít investovat. Výhodou eToro je, že je tato platforma jako broker registrovaná u ČNB. Množí uživatelé ocení také skutečnost, že rozhraní je kompletně v češtině.

Portfolio Chip-tech zahrnuje akcie velkých hráčů na poli polovodičů, jako jsou NVIDIA, AMD, Micron Technology, Intel, Qualcomm a další.


Zdroj: https://www.etoro.com/news-and-analysis/investing/chip-tech-stocks/
Upozornění: Tento článek nepředstavuje poradenství ohledně investování. Každá investice přináší riziko, a proto investujte podle svého nejlepšího úsudku a na vlastní zodpovědnost.