Další nevyžádané zprávy SMS

Nedávno jsme zde informovali o podvodných zprávách SMS, které se poslední dobou šíří s vyšší intenzitou. Momentálně se k podvodným zprávám přidaly nevyžádané nabídky krmiva pro psy a kočky, které požadují zaslání souhlasu.

Nevyžádaná zpráva s nabídkou krmiva vypadá například takto:

Vase cislo bylo vybrano v AKCI KRMIVO pro psy a kocky. Chcete-li ho zaslat postou plus ziskat misku zdarma, odepiste „ANO“.

Toto nevyžádané obchodní sdělení dorazilo 13. 12. 2021 z čísla 737 126 481 na soukromé české číslo. Další varianty této zprávy běžně chodí i lidem, kteří nenakupují v chovatelských potřebách, protože jednoduše psa ani kočku nemají a nikdy neměli. Jde tedy o nevyžádanou hromadnou zprávu s potenciálem podvodu.

Na zprávu v žádném případě neodpovídejte a v ideálním případě si číslo zablokujte. V případě, že odpovíte kladně, může být vaše odpověď považována za souhlas se zasíláním dalších sdělení nebo reklamního zboží, na které budou navázané další (již zpoplatněné služby).

Nabídka zboží zdarma nebo výhra v soutěži, do které jste se nepřihlásili, je jedním ze znaků podvodných zpráv. Odvolání souhlasu pak bývá komplikované, a proto je lepší na podobná sdělení vůbec nereagovat. Ušetříte si spoustu starostí a času.

Podobně reagujte i na nevyžádané hovory s různými sděleními. Pokud usoudíte, že se jedná o nevyžádaný hovor, co nejdříve ho ukončete.