Jak se změnila výuka jazyků

Cizí jazyky se učil nebo učí každý z nás. Pro někoho je získávání jazykových znalostí nutností s ohledem na povolání nebo další vzdělávání. Mnozí z nás si z učení jazyků udělali koníček a snaží se proměnit v polygloty ovládající celou řadu cizích jazyků. Změnil se ale přístup k výuce jazyků za poslední roky? 

V tomto článku nechci mluvit o různých zázračných metodách výuky, které na nás čas od času vyskakují na různých webových stránkách. Půjde především o prostředky a možnosti, kterých se nám dostalo v posledních letech.

Pro mnoho Čechů je s výukou jazyků stále spojeno školní prostředí, případně jazykové kurzy pro veřejnost. Mnozí mají výuku zahrnutou do firemních benefitů. 

Výukové aplikace

Řada samouků v poslední době objevila populární výukové aplikace, které uživatele motivují poutavým prostředím, každodenními výzvami, soupeřením s přáteli a dalšími prvky známými spíše z her a sociálních sítí. 

Streamovací služby s YouTube v čele

Obrovský boom pro výuku zejména angličtiny přineslo YouTube a příchod streamovacích služeb obecně. 

Online jazykové kurzy

Pokud upřednostňujete spíše výuku s lektorem, ale nechce se vám nikam dojíždět, můžete z pohodlí domova vyzkoušet některý z online jazykových kurzů, kterých v posledních měsících vzniká stále více.

Pokročilejší studenti se často zaměří spíše na konverzační aktivity a rozšiřování slovní zásoby. Co se týká biflování slovíček, má každý své vlastní metody. Někdo si doma polepí jednotlivé předměty popisky s cizojazyčnými názvy, někdo má stále u sebe malý slovníček a využije k učení každou volnou chvíli. S nástupem počítačů do výuky se staly populárními takzvané „flashcards“ neboli výukové karty usnadňující zapamatování. 

Programy pracující s těmito kartami fungují na jednoduchém principu – uživateli se zobrazí obrázek nebo přímo textová podoba slovíčka a uživatel následně podle vlastního zvážení odpoví, zda překlad zobrazeného slova sná. Neznámá slovíčka se pak zařadí zpátky do „balíčku“ a uživatel dostane možnost ověřit jejich znalost při dalším opakování.

V současnosti existuje mnoho programů využívajících tento princip. Výhodou je možnost instalace jak do počítače, tak i do telefonu, a často také skutečnost, že jsou poskytovány zdarma. Velmi dobrou volbou je například program Anki.

Obecně platí, že nejlépe se cizí jazyk dostane do hlavy imerzním přístupem – tedy situací, kdy se do cizího jazyka doslova ponoříte. Mohou pomoci například počítačové hry v cizím jazyce, pobyt v zahraničí nebo spolupráce se zahraničními kolegy.

Každému může vyhovovat jiný přístup. Důležité je ale najít vhodnou pozitivní motivaci pro výuku cizího jazyka.