Místo televize zůstal na stěně jen bílý rám, v bytě je neskutečná spoušť, všude se povalují věci vyházené ze skříní a šuplíků. Zmizely důmyslně ukryté peníze i rodinné cennosti.
Do bytů a domů zloději nejčastěji vnikají špatně zavřenými okny, dále přes sklep, garáž nebo balkon. Nezaleknou se přitom ani sousedů ve vedlejším domě. Pro návštěvu domů volí nejčastěji noční hodiny, do bytů naopak vnikají spíše ve dne, kdy je většina lidí v práci.
Podle nedávných statistik došlo od ledna do konce listopadu 2020 k 5 033 vloupáním do bytů, rodinných domů a chat.
Pokud vás zajímá, jaká je míra kriminality ve vašem okolí, můžete své bydliště vyhledat v mapě kriminality.
Jak tedy co nejlépe zabezpečit domácnost proti nezvaným hostům?
Zabezpečení dveří
Základním krokem k zabezpečení všeho majetku je pořízení kvalitních dveří a bezpečnostního zámku. Nakupujte vždy jen u odborníků a požadujte výrobky certifikované dle normy ČSN P ENV 1627, případně Národního bezpečnostního úřadu. Existují čtyři třídy bezpečnosti – čím vyšší třída, tím lepší zabezpečení.
Před pořízením zámku byste měli vědět, zda máte pravé nebo levé dveře (pravé mají panty vpravo, stojíte-li ze strany, kde jsou panty vidět). Také je třeba znát rozteč dveří a jejich tloušťku. Kvalitní prodejce by vám pak měl poradit, jaký zámek je pro vás vhodný.
Pokud vlastníte obyčejné dveře, je dobré opatřit je ještě přídavným zámkem tak, aby šly zamykat na více místech.
Je také možné pořídit bezpečnostní dveře se speciální výztuhou, které poskytují ještě vyšší stupeň zabezpečení. Jejich cena se pohybuje od desíti až do desítek tisíc korun, investice se vám ale rozhodně vyplatí.
Zabezpečení oken
Okna jsou nejslabším místem vašeho domova. Proto je potřeba věnovat pozornost také jejich zabezpečení. Možností je hned několik, okna lze opatřit bezpečnostními čepy a uzávěry, které zabrání vypáčení, uzamykatelnými klikami či bezpečnostní fólií, která zabrání vysklení. Zloděje může rovněž odradit mříž či předokenní roleta.
Elektronické zabezpečení domácnosti
Zásadní rozdíl mezi mechanickým a elektronickým zabezpečením je ten, že elektronické mimo jiné informuje, že je něco v nepořádku. Výběr je opravdu široký, vybírat můžete mezi alarmy s detekcí otevření dveří či oken, pohybu osoby či rozbití skla. Sami se také můžete rozhodnout, zda zvolíte klasický alarm či zabezpečení, které v případě narušení objektu informuje vás nebo rovnou bezpečnostní službu.
Opět radíme zvolit ověřeného prodejce, který vám doporučí vhodný typ zabezpečení na základě vašich požadavků a v závislosti na tom, zda bydlíte v domě či v bytě. Cenové rozpětí závisí na tom, kolik místností si přejete zabezpečit. Základní zabezpečení běžného městského bytu přijde zhruba na 10 000 korun.
Pokud se poohlížíte po levnější variantě, můžete si pořídit automatický telefonní hlásič (ATH), k jehož instalaci vám stačí elektrická síť a telefonní linka. V případě ohrožení stačí stlačit bezdrátový spínač, který automaticky vyšle SMS či hlasovou zprávu na předem zvolená telefonní čísla. Toto řešení je oblíbené především u seniorů, ovládání je totiž velmi jednoduché. Pořizovací cena hlásiče je od 700,- do 2500,- korun.
Na co si dát pozor:
- Při odchodu z domu se vždy ujistěte, že jste bezpečně zavřeli všechny okna i dveře.
- Zajistěte nejen vnější, ale také vnitřní dveře spojující obytné prostory se sklepem či garáží.
- Nenechávejte na zahradě žebříky a další předměty, které by zlodějům mohly pomoci.
- Cennosti a peníze nenechávejte v obvyklých skrýších (například pod matrací).
- Náhradní klíč rozhodně neschovávejte v okolí domu! (Neuvěřitelných 41 % zlodějů stále nachází klíče pod rohožkou či v květináčích.)
- Pokud máte zjednané pojištění domácnosti pro případ vloupání, doporučujeme si ověřit informace o požadavcích pojišťovny a zabezpečení jim přizpůsobit.