Kopřiva jako lék a pomocník na zahradě

S prvními jarními dny už všichni vyhlížíme, kdy se konečně oteplí a vyrazíme na své zahrádky. Nejspíš nás bude čekat spousta boje s plevelem včetně našich úhlavních nepřátel – kopřiv. Mnoho lidí si ale neuvědomuje, jaké uplatnění najde kopřiva v domácí lékárně nebo na zahradě.

Uhlídat kořenový systém kopřivy, aby nakonec nezabral celou plochu, bývá dosti pracné. Proto kopřivy většinou nemilosrdně likvidujeme. Mnohdy tedy bývá jednodušší vyhlédnout si kopřivu ve volné přírodě stranou od silnice a míst, kde lidé venčí pejsky.

Sběr kopřiv

Na sběr kopřiv je dobré se vybavit rukavicemi, abychom se nepožahali. Až do května, kdy má kopřiva stále dostatečnou sílu, můžeme trhat listy. Jaro je tedy ideální doba na sběr – jen co kopřivy naberou sílu. Do podzimu můžeme vykopávat kořen kopřivy, ze kterého lze vyrábět léčivou tinkturu.

Nasbírané listy kopřiv umisťujeme do plátěné tašky, aby se nezapařily.

Kopřivy na zahradě

Kopřivy jsou vzhledem ke svému obsahu dusíku ideálním hnojivem. Stačí nechat kopřivový nálev 10 dní vykvasit v uzavřené nádobě (při kvašení pořádně smrdí), následně naředit alespoň v poměru 1:10 a můžeme hnojit zahrádku. Opravdu to nepřeháníme, abychom rostliny nespálili.

Kopřivový nálev využijeme také jako přírodní insekticid. 100 g listů zalitých litrem studené vody nám po třech dnech poslouží jako postřik proti mšicím – stačí přecedit a nalít do rozprašovače.

Kopřivy v domácí lékárně

Léčivé vlastnosti kopřiv jsou všeobecně známé. Kopřiva nám pomůže při výrobě domácí kosmetiky, ale i různých nálevů a léčivých tinktur. Kdo by neznal přírodní kopřivový šampon. Většinu přípravků z kopřiv lze zakoupit v drogeriích a lékárnách. Některé zvládneme vyrobit i sami. Využitím kopřiv v domácí lékárně se zabývá následující článek: https://vuneprirody.cz/kopriva-v-domaci-lekarne/.

Kopřiva se hodí při problémech s menstruacízánětem močových cest, únavou a také při zahlenění. Výborná je také jako prevence nachlazení. Kromě toho čistí krev (pomáhá při detoxikaci) a pomáhá také při bolestech hlavy a zad. Celkově by se dalo říci, že slouží k podpoře imunity.