Nechci daně v pekle!

V posledních letech se opět dostává do povědomí téma daňových rájů a vyhýbání se placení daní.
Debatu dále rozdmýchává situace společnosti Apple v Irsku, kde výše daní nepřesáhla jedno procento a Evropská komise nařídila doplacení daní ve výši 13 miliard eur (351 miliard korun).

V pravý čas také udeřilo video „Nechci daně v ráji“ vytvořené think-tankem Glopolis, který je financován mimo jiné Evropskou unií či Ministerstvem zahraničí ČR.

Dobrá. Pokud tedy nechceme daně v ráji, znamená to, že se nám zamlouvá daňové a byrokratické peklo?

Nešlo by to udělat spíše tak, že bychom si doma vytvořili takové podmínky, aby nikoho ani nenapadlo uvažovat o přesunutí sídla firmy do jiné země? Nepotřebujeme se vyhýbat daním, potřebujeme pouze jednoduchý systém jejich výběru, který nás nebude zbytečně zatěžovat.

Stačí se podívat na výsledky na webu Doing Business, kde v mnoha hodnoceních zaujímáme nepříliš lichotivá místa, a co je horší – v některých hodnoceních se dokonce ve srovnání s rokem 2015 propadáme ještě níže. Například zahájení podnikání se ztížilo a propadli jsme se o tři příčky na 93. místo.

Témata 2016 2015 Změna umístění
Zahájení podnikání 93 90
-3
Stavební povolení 127 126
-1
Zřízení elektrické přípojky 42 40
-2
Registrace nemovitostí 37 35
-2
Získání úvěru 28 24
-4
Ochrana drobných investorů 57 54
-3
Platba daní 122 123
1
Zahraniční obchod 1 1 Bez změny
Vynucování smluvních závazků 72 72 Bez změny
Řešení insolvence 22 20
-2

Míra byrokracie se netýká jen podnikatelů. Například obtížnost získání stavebních a dalších povolení nás řadí na 127. místo (celkem 21 procedur, které zaberou 247 dní).

Dalo by se tedy s nadsázkou říci, že podnikat či jednat s úřady v České republice je jako hrát fotbal na minovém poli během zemětřesení.

Žijeme ve 21. století. Nechceme formuláře, chceme interaktivní proklikávací a blbuvzdorné systémy, které si natáhnou potřebná data ze všech ostatních úřadů a intuitivně občana provedou až k samotnému podání „formuláře“.

Jak by to bylo jednoduché, kdyby běžný drobný podnikatel mohl jednoduše nahrát do systému data ze svého fakturačního systému, nezbytné údaje z bankovních výpisů, následně by jen doplnil další podrobnosti ve formuláři, který by ho provedl od začátku až do konce. A pak by vše jen potvrdil a obratem obdržel seznam s platebními údaji pro doplatky a pravidelné platby na příští rok.

Daňový ráj místo daňového pekla!

Elektronizaci místo nárůstu byrokracie!

Článek vyšel v roce 2016.