Podvodníci na internetových seznamkách

V poslední době se stále častěji objevují ve zpravodajství informace o podvodnících z internetových seznamek, kteří s využitím falešného profilu připraví své oběti o finanční částky a v krajních případech i o nemovitý majetek vysoké hodnoty. Jak se nenechat napálit od internetových podvodníků?

Mohlo by se zdát, že oběťmi internetových podvodníků jsou zejména mladší uživatelé internetu. Další zranitelnou kategorií jsou ale senioři a seniorky, jejichž důvěru si získávají podvodníci v seznamkách a na sociálních sítích.

Na první pohled vše vypadá jako idylka. Uživatel či uživatelka narazí na zajímavý protějšek na internetu, ať už jde o chat, sociální síť nebo inzerát na internetové seznamce. Po výměně zpráv či e-mailů dojde na telefonické hovory, možná příslib brzkého setkání. Útočník postupně získává důvěru, tváří se důvěryhodně, ale časem začne poukazovat na nějaký osobní problém.

Může často jít o zdravotní potíže, problém někoho blízkého, nutnost uhradit nějakou částku, požadavek na úhradu letenky apod. Na pozadí je často dojemný příběh, který má oběť utvrdit v tom, že budoucí „partner“ je v opravdu tíživé situaci.

Útočník zpočátku opakovaně vyláká drobné částky, později se mohou jeho požadavky stupňovat. V krajním případě pak přinutí svou oběť vzít si úvěr a přispět útočníkovi půjčenými penězi, takže nakonec dostane do finanční tísně samotnou oběť, které vše dojde až v momentě, kdy útočník přestane reagovat, na jeho číslo se nedá dovolat.

Jak ale takové internetové podvodníky odhalit?

Indikátor číslo jedna – podvodná fotografie

Útočník zpravidla nikdy nepoužívá vlastní fotografii, takže prvním indikátorem je profilová fotografie, kterou možná stáhnul z profilu jiného uživatele nebo kdekoli jinde z internetu. Pozorně si prohlédněte vše, co je na fotografiích – nachází se na pozadí fotografie, která byla údajně pořízena v ČR, jiný typ elektrických zásuvek? Mají knihy v knihovně na pozadí názvy v azbuce? Podvodník pro takové indicie bude mít jistě vysvětlení, ale určitě by měly vzbudit podezření.

Pokud útočník minulý týden tvrdil, že má pronikavě modré oči, ale osoba na fotografii je má hnědé, měli byste také zpozornět.

V dalším kroku můžete využít reverzní vyhledání fotografie – když na profilovou fotografii kliknete například v prohlížeči Chrome pravým tlačítkem myši, zobrazí se příkaz „Vyhledat obrázek pomocí vyhledávače Google“. Tato funkce se pokusí dohledat stejné nebo velmi podobné obrázky na internetu. Může se stát, že vás pak přivede ke zdroji, ze kterého útočník fotografii vykradl. Méně chytří útočníci neváhají použít třeba fotografii méně známých herců.

Indikátor číslo dva – útočník nezná dobře své bydliště

Mnoho útočníku bude tvrdit, že bydlí jen nedaleko vás. Partnerský vztah mezi lidmi z Chebu a Ostravy by byl poněkud komplikovaný, takže se pokusí uvést jako bydliště nějaké město ve vaší blízkosti.

Pokud dané místo znáte, zkuste občas směřovat téma hovoru k reáliím daného místa. Pokud to útočníkovi nebude příjemné a bude se snažit téma změnit, měli byste zpozornět.

Případně můžete zkusit uvést v hovoru nějakou nepravdivou informaci o daném místě. Pokud ve daném městě není divadlo, zkuste se zmínit, že jste tam kdysi byli v divadle na nějakém představení. Uvidíte, jak zareaguje.

Indikátor číslo tři – písemný projev neodpovídá vzdělání

Snaží se vám útočník namluvit, že má doktorát z filozofie nebo pracuje jako překladatel, ale jeho písemný projev se podobá spíše diktátu žáčka prvního stupně? I to je jedním z varovných indikátorů.

Indikátor číslo čtyři – neuvěřitelné náhody

Vypadá to při hovoru, jako byste narazili na svou spřízněnou duši, která má naprosto stejné zájmy jako vy? Snaží se tvrdit, že miluje naprosto stejnou literaturu, hudbu, filmy, na dovolenou jezdí na stejná místa? Má stejné názory naprosto na vše? Kromě toho, že vztah s někým takovým by byl nejspíš velice nudný, je zde opět šance, že jde o útočníka, který se takto snaží získat vaši přízeň.

Buďte opatrní a uvažujte racionálně

Ať už se rozbliká jeden či více varovných indikátorů popsaných výše, měli byste být obezřetní a nenechat se poblouznit. Vždy uvažujte racionálně a zkuste se zamyslet, co byste asi řekli svému známému nebo známé, pokud by se chovali stejně jako vy. Případně se o nově navázaném vztahu svěřte někomu známému a zeptejte se na názor.

Autor: Martin Staviař, nezávislý autor článků