Jak mohou senioři zvládnout nadcházející topnou sezónu

Senioři jsou jednou z nejzranitelnějších skupin obyvatelstva, pokud jde o zvýšení nákladů na vytápění v zimě. Článek se bude zabývat tím, jak mohou senioři zvládat tyto náklady a jak mohou být na tuto výzvu připraveni.

Zima se blíží a senioři budou čelit výzvě rostoucích cen energií. Nadcházející topnou sezónu s ohledem na rostoucí ceny energií mohou zvládnout různými způsoby.

Pro seniory žijící s pevným příjmem může být nadcházející topná sezóna výzvou. S rostoucími cenami energií je důležité být proaktivní a hledat způsoby, jak ušetřit.

Zde je několik tipů pro seniory, jak v zimě udržet své domovy v teple:

  • Zjistěte, zda vaše oblast nabízí nějaké programy energetické pomoci pro seniory.
  • Zkontrolujte, zda máte nárok na slevy za energie nebo programy energetické pomoci prostřednictvím svého dodavatele energií.
  • Snižte termostat o jeden stupeň ve dne a o dva stupně v noci.
  • Zvažte, zda je nutné obývat všechny místnosti svého domu nebo bytu.

Jednou z možností je pořídit si programovatelný termostat, který umožní nastavit teplotu, aniž by bylo nutné vstát z pohovky či postele. Pokud si rozumíte s technologiemi, zvažte variantu termostatu, která komunikuje s chytrým telefonem.

I když se rozhodnete výrazně snížit teplotu v domácnosti, můžete si dopřát komfort například pořízením přenosného elektrického ohřívače, který zajistí lokální zvýšení teploty.

Během chladných nocí si můžete dát do postele termofor (gumovou ohřívací lahev) s teplou vodou, a pokud ho nemáte, vystačíte si třeba s PET lahví, kterou naplníte teplou vodou. Dejte ale pozor na teplotu, aby voda nebyla příliš horká a neopařila vás při kontaktu s lahví. Podobné řešení využijete i v situaci, kdy například sedíte pod dekou v křesle u televize.

V žádném případě nelze doporučit přitápění spotřebiči, které k tomu nejsou určeny. Přitápění troubou nebo třeba žehličkou zvyšuje riziko požáru a vzhledem k účelu těchto zařízení nebude ani příliš energeticky účinné.

Pokud se rozhodnete oprášit stará kamna nebo krb, který nebyl dlouhá léta v provozu, určitě včas zajistěte kontrolu kvalifikovaným kominíkem, který může doporučit například vložkování starého komína.

Topení v krbu
Topení v krbu

Případně můžete také zvážit možnost dočasného spolubydlení, kdy se během nejchladnějšího počasí domluvíte s blízkými příbuznými, u kterých byste mohli několik týdnů pobývat, s tím, že jim přispějete na energie. Taková dohoda může být výhodná pro obě strany.