Ačkoliv by v dnešní době někteří lidé mohli říci, že metalová hudba jako žánr je už dávno za zenitem, stále se těší velké oblibě jak mezi staršími posluchači, kteří zažili její zlatou éru, tak mezi příslušníky mladší generace. Důkazem, že metal má stále co nabídnout, jsou nově vznikající kapely a zároveň nekončící sláva a popularita legendárních kapel, které kdysi stály u zrodu jednotlivých žánrů metalu.
A tak, zatímco hudební průmysl produkuje nagelované boybands jako na běžícím pásu, aby záhy upadly v zapomnění, „praví králové metalu“ stále nehodlají sesednout ze svých trůnů ve Valhale. Jak jsem zmínil v úvodu, metalová hudba má dlouhou tradici. Bylo by však naivní si myslet, že za ta dlouhá léta neprošla žádným vývojem.
S postupem času se mnohé změnilo – různé styly hudby, tematika textů a odlišná vizáž kapel – to vše dalo za vznik celé řadě žánrů. Cílem tohoto článku je podat těm méně zasvěceným čtenářům krátký výčet s popisem různých druhů metalu. Snad to bude přínosem pro začínající posluchače, kteří tápou v nepřeberném množství stylů. Ti znalí prominou a snad mě neukamenují za absenci některého z jejich oblíbených stylů, který můj článek neobsáhne.
U každého žánru zmíním alespoň několik hlavních zástupců – ačkoliv mnohdy je obtížné spojit jednu skupinu jen s jedním stylem, neboť jen málokterá kapela během svého působení nezměnila styl hraní. Čím jiným začít než tradičním heavy metalem. Byl tady první, přede všemi ostatními a bez něj by neexistovalo nic dalšího a svět by pravděpodobně dříve či později dospěl do záhuby.
Vznik heavy metalu
Vznik metalu jako takového můžeme datovat do šedesátých a sedmdesátých let dvacátého století, kdy se postupně vyvinul z hard rocku. Charakteristické je pro něj agresivní tempo a čisté vokály, doprovázené kytarami a bicími, popřípadě klávesami.
V textech se objevuje temná lyrická tematika, dalo by se říci, že se jedná o jakýsi protiklad tehdejší kultury hippies a jejich textů plných míru a lásky. Z průkopníků a pokračovatelů tohoto žánru zmíním alespoň Black Sabbath, Iron Maiden, Judas Priest a Manowar.
Power metal
Dalším oblíbeným žánrem je power metal. U jeho zrodu stojí německá skupina Helloween a vypadá to, že tento hudební styl se za oceán rozšířil jen mírně – líhní této hudby je především Skandinávie, odkud se melodické songy nesou po celé Evropě. Melodičnost skladeb zajišťují především klávesy. Inspirací hledají textaři v dávných legendách, bitvách a mytologii.
Mezi typické power metalové kapely patří již zmínění Helloween, dále Gamma Ray, Blind Guardian, Manowar (jo, ty už jsem taky jednou zmínil) nebo dnes velmi populární Nightwish (ti se ostatně stejně dobře dají přiřadit ke gothic metalu) a Hammerfall.
Thrash metal
V osmdesátých letech se na scéně objevuje thrash metal. Zjednodušeně by se dalo říci, že se jedná o tvrdší obdobu heavy metalu – stačí přidat na rychlosti (zvláště bubeník musí hrát s kadencí protiletadlového kanónu) a agresivitě, mírně ubrat na melodii a textu (většina se dá docela dobře nahradit křikem a řevem) a máme zaděláno na kvalitní thrash metalový song.
Nejvíce se na slávě tohoto žánru zasloužily kapely Anthrax, Megadeth, Metallica a Slayer. Pro thrash metal typická a v našich krajích velmi rozšířená je také Sepultura.
Speed metal
Speed metal se vyznačuje, jak vyplývá již z názvu, především rychlostí, avšak oproti thrash metalu je zachována melodičnost a čistější vokály. V textech převažují klasická heavy metalová témata. Co se týče hlavních zástupců, velká část tradičních metalových skupin občas vydala nějaký song, kterým přispěla do této kategorie. U nás se těší velké oblibě především finská skupina Stratovarius.
Gothic metal
Zkřížením heavy metalu a gotické hudby vzniká na počátku devadesátých let gothic metal. Možná je troufalé jej zařazovat do takto úzkého výčtu mezi ostatní čistokrevná metalová odvětví, protože se od nich dost odlišuje. Svou tématikou se blíží k power metalu – převažuje romantika, boj dobra a zla, náboženství, nebe a peklo, smrt. Častým prvkem je zde žena v pozici zpěvačky. Ze zástupců připomenu alespoň již zmiňovanou kapelu Nightwish.
Death metal
To nejtvrdší jsem si nechal na konec. Death metal s sebou přináší brutalitu a zkázu. Vzniká v devadesátých letech jako odezva na politické, společenské a další problémy lidstva. Svůj název si vysloužil zaměřením na lidskou smrtelnost. Tento styl vyniká „chraplavým“ zpěvem a prudkými změnami tempa. Důležitou roli ve vzniku tohoto žánru hrála skupina Venom, dalšími zástupci jsou například Death, Grave.
Další žánry metalu
Na závěr ještě výčet dalších stylů, které spadají do kategorie metalové hudby: doom metal, black metal, grind core, symphonic metal, techno metal…
Doufám, že se mi povedlo alespoň mírně poodhalit tajemství metalové hudby a přiblížit tento druh hudby těm, kteří se ho doposud báli. Je vidět, že díky pestrému výběru stylů má šanci zaujmout každého, kdo má chuť si poslechnout něco tvrdšího.