Slavné počítačové hry, které vznikly jako mody jiných her

V posledních letech se počítačové hry stávají stále populárnější součástí zábavy. Zajímavé je, že mnoho her si získá slávu i díky tvrdé práci fanoušků, kteří vytváří pro tyto hry modifikace, označované zkráceně jako „mody“. Mnoho modovaných her se často stalo slavnějšími než jejich původní verze.

Vzhledem k tomu, že modifikace počítačových her umožňují hráčům vytvářet a upravovat své vlastní herní světy a dokonce i vytvářet vlastní herní moduly pro ostatní hráče, mohou být tyto modifikace velmi užitečné pro zvýšení popularity počítačových her a v mnoha případech také k udržení původní hry při životě nebo aspoň k prodloužení jejich životního cyklu.

Kromě toho modifikace mohou také pomoci hráčům zlepšit jejich herní zkušenosti a dokonce i zvýšit jejich šance na úspěch ve hře.

Známé hry, které původně vznikly jako mody jiných her

  • Counter-Strike – Tato populární online multiplayerová střílečka vznikla jako modifikace hry Half-Life v roce 1999.
  • Dota – Dota, zkratka pro Defense of the Ancients, vznikla jako modifikace hry Warcraft III: Reign of Chaos v roce 2003.
  • Team Fortress – Tato populární multiplayerová střílečka vznikla jako modifikace hry Quake v roce 1996.
  • Garry’s Mod – Původně vznikl jako mod pro hru Half-Life 2.
  • PlayerUnknown’s Battlegrounds – Tato populární Battle Royale hra vznikla jako modifikace hry ARMA 2 v roce 2013.
  • DayZ – Tento populární survival hra vznikla jako modifikace hry ARMA 2 v roce 2012.

Counter Strike a jeho historie

Kdo by neznal Counter Strike, který vznikl v roce 1999. Hra byla vyvinuta společností Valve Corporation a jejím prvním vydáním byla modifikace hry Half-Life. Counter Strike se stal jednou z nejpopulárnějších počítačových her všech dob.

Counter Strike nabízí různé herní módy (všimněte si rozdílu mezi modem a módem, kterému se budeme věnovat na závěr článku), které se liší podle toho, jakým způsobem hráči bojují proti sobě. Nejběžnějším módem je „Deathmatch“, ve kterém hráči bojují proti sobě, aby získali co nejvíce zabití. Dalším populárním módem je „Capture the Flag“, ve kterém hráči bojují o získání vlajky soupeře.

V roce 2000 byla vydána první oficiální verze hry, která byla nazvána Counter Strike 1.6. Od té doby byly vydány další verze hry, včetně Counter Strike: Source a Counter Strike: Global Offensive, který je v posledních letech nabízen na platformě Steam zdarma.

Counter Strike se stal také velmi populárním mezi profesionálními hráči, youtubery a streamery po celém světě. Existuje mnoho profesionálních lig a turnajů, ve kterých se hráči soutěží o ceny a slávu.

Dalším slavným modem je Dota

Dota je počítačová hra typu multiplayer online battle arena (MOBA), která byla vyvinuta americkou společností Valve Corporation. Hra se skládá z týmů po pěti hráčích, kteří se snaží porazit protivníka tím, že zničí jeho hlavní budovu. Hráči se pokouší získat výhodu pomocí různých postav, které mají různé schopnosti a dovednosti. Dota je jednou z nejpopulárnějších her na světě a má miliony fanoušků po celém světě. Dota se v roce 2013 dočkala svého pokračování Dota 2.

Hra PlayerUnknown’s Battlegrounds také začínala jako mod

PlayerUnknown’s Battlegrounds (často zkráceně jako PUBG) je počítačová hra, která byla původně vyvinuta jako modifikace pro českou hru ARMA 3. Mod byl vytvořen v roce 2013 americkým programátorem Brendonem Greeneem, který se později stal hlavním designérem hry. Hra se stala velmi populární a v roce 2017 byla vydána jako samostatná hra. Brendona inspiroval původní mod DayZ: Battle Royale, a tak začal sám pracovat na režimu Battle Royale, který by do stříleček přidal více prvků náhody.

Hra se odehrává v otevřeném herním světě, ve kterém hráči bojují o přežití. Jednotliví hráči jsou vysazeni na mapu s omezeným vybavením a musí se snažit najít zbraně, munici a další vybavení, aby mohli bojovat proti ostatním hráčům. Cílem hry je být posledním hráčem nebo skupinou hráčů, kteří přežijí.

Hra si také získala velkou popularitu a patří k nejrozšířenějším hrám všech dob.

Kromě PUBG se ze série ARMA vylíhlo i DayZ

DayZ je post-apokalyptická survival hra, která vyšla jako modifikace pro hru ARMA 2. Děj se odehrává ve fiktivním post-sovětském prostředí, ve kterém hráči bojují o přežití. Hráči musí získat potravu, zbraně a další vybavení, aby přežili a zabránili infekci zombie. Hra samotná je založena na principu sandboxu, což znamená, že hráči mají volnost v tom, jak se rozhodnou hrát. Hra je také známá pro svou realistickou fyziku a grafiku.

DayZ Livonia

Paradoxní je, že pro hru DayZ, která kdysi sama vznikla jako mod, nyní existuje obrovské množství modů včetně mnoha nových map, takže možnosti hraní jsou prakticky neomezené. Vznikají také DayZ servery založené na zcela jiných hrách (Skyrim, S.T.A.L.K.E.R. apod.).

Aktuální cena DayZ v českých e-shopech: Kč – Kč (Zdroj: Heureka.cz, )

Jaký je rozdíl mezi modem a módem a proč to tolik hráčů vyslovuje špatně

Na závěr bych chtěl ještě zmínit, že mnoho hráčů nevnímá rozdíl mezi slovy „mod“ a „mód“. Slovo „mod“ se používá jako zkratka slova „modifikace“, což je úprava hry vytvořená hráči pomocí změny kódu nebo souborů hry. Tato změna může například přidat nové funkce, postavy, úrovně nebo grafiku do hry. Slovo „mod“ se vyslovuje krátce.

Naopak slovo „mód“ vyslovované dlouze se používá pro popis herního režimu (v angličtině mode), který mění způsob hraní, aniž by došlo ke změně hry. Může jít například o režim hry pro více hráčů, kooperativní režim apod.

Mnoho hráčů může mít problém s výslovností a pravopisem těchto dvou slov, protože se vyslovují podobně. Je ale důležité uvědomit si rozdíl mezi nimi.