Ačkoliv od vydání posledního alba Reise, Reise uplynul sotva jeden rok a obrazy ohněm rozžhavených arén z velkolepého turné ještě zdaleka nevymizely z paměti, partička pyromanů ze skupiny Rammstein nelenila a díky tomu je na světě nové album s názvem Rosenrot.
Německy zpívajících skupin s takovým ohlasem, jako má Rammstein, není mnoho, a tak je fajn že aspoň díky nim máme občas možnost si poslechnout zahraniční hudbu v jiném jazyce než v angličtině.
Jak se dalo čekat, tahle muzika pěkně zahřeje. Rosenrot kromě jména známé pohádkové postavy znamená také růžový/růžově červený, ale soudě podle toho, co na desce najdete, by vhodnějším pojmenováním bylo do ruda rozpálený. Asi těžko byste hledali jiné texty s tak vysokou koncentrací slov jako oheň nebo spálit.
Člověk by skoro uvažoval, zda autor textů není zralý na důkladnější psychiatrické vyšetření. Ale co takhle se mrknout na to, s čím tahle deska přichází?
Co si pro nás Rammstein připravili
Hned na začátku se hudba rozjede hezky tvrdě. Benzin vyšel jako předvoj několik dní před samotným Rosenrot, což je určitě velmi dobrý tah. Kvalitní hudba navazuje na odkaz Reise, Reise, texty přináší podobné hrátky s němčinou, jaké jsme mohli zaregistrovat třeba na songu Los.
Klip k této skladbě, který měl zajistit propagaci CD na televizních obrazovkách, se vyvedl o poznání méně. Členové skupiny vsazení do kabiny podivně vzhlížejícího monstrózního hasičského auta nepůsobí příliš dobrým dojmem a animace v klipu jsou horší než ubohé. Méně je někdy více a tento projekt by se bez takovéhoto videoklipu jistě obešel. Srovnáme-li úroveň klipu s jinak špičkovými audiovizuálními skvosty, kterými nás Rammsteini zásobují, je zklamání opravdu na místě.
Následuje Mann Gegen Mann s mírně čtyřprocentním textem a především skvělou hudbou. Skladba na koncerty jako dělaná. Samotný song Rosenrot už bohužel postrádá takovou energii jako předchozí dva kousky, není to nic víc než laciná kopie Stein um Stein.
Následující Spring s potemnělými melodiemi, se řadí k těm nejkvalitnějším baladám, které Rammstein vytvořili. Posmutnělou baladou s podobným tempem je Wo bist du. Jedním slovem – Nádhera.
V Stirb nicht vor mir kapela těží z úspěchu dvojjazyčné skladby Amerika, německo-anglický duet Tilla Lindemanna s Sharleen Spiteri zní velmi popově, takže nejspíš vzbudí pohrdání ze strany zarytých fandů, ale opět skupinu přiblíží veřejnosti. V tomto pomalejším úseku alba, na který navazuje skladba Hilf mir, se objevuje Zerstören, skladba nejlépe vystižitelná slovem brutální.
Abych se přiznal, nečekal jsem nic tak unikátního jako španělsky nazpívanou Te Quiero Puta! Tenhle mexický nářez nemá chybu a dovedu si představit, jakou show Till s touhle písní předvede někdy v budoucnu na koncertě. V závěru opět přichází na scénu baladické songy v podobě Feuer und Wasser a Ein Lied.
Limitovaná edice
Mimo klasické verze vyšla ještě velmi limitovaná edice, která navíc obsahuje DVD s koncertními verzemi Mein Teil, Reise, Reise a Sonne. Je jen škoda, že v brzké době Rammstein fanouškům nedopřejí žádná živá vystoupení ani propagační turné. Rosenrot sice propagaci nepotřebuje, ale my bychom si to zasloužili.
Album Rosenrot od Rammstein si můžete poslechnout zde: